Blog page

12 výnimočných miest, ktoré som navštívila na cestách nie len na sever

Naozaj je už takmer koniec roka? Vianočná výzdoba žiari z výkladov a ja opäť nemôžem uveriť, kam sa ten 2019 tak rýchlo podel. Koľko vecí som stihla, koľko krásnych nových miest som navštívila. Aj tie, na ktoré som sa vrátila. Rozmýšľala som, ako tento rok cestovateľsky zhrniem a vtedy mi napadlo, že prečo iba tento rok. A potom vznikol zoznam. Zoznam miest, na ktoré som sa mala možnosť pozrieť. O niektorých som snívala roky, na iné som sa dostala čistou náhodou. So všetkými sa spájajú nezabudnuteľné zážitky a príbehy. Aj vy také máte, však? Miesta, ktoré budú v našich cestovateľských spomienkach už navždy.

1. Moraine Lake, Kanada

Sny sa plnia, aj keď to niekedy môže trošku dlhšie trvať. Od detstva som mala v izbe na stene plagát s azúrovo modrým jazerom a nápisom – Rocky Mountains, Canada. Rozmýšľala som vtedy, ako strašne ďaleko to musí byť, a aké by to bolo, vidieť toto miesto naživo. O štrnásť rokov neskôr som presne na tom istom mieste stála a nemohla uveriť vlastným očiam. Najmodrejšia modrá akú si len viete predstaviť. Toto miesto bude pre mňa už navždy symbolom splnených snov.

2. Eyjafjallajökull, Island

Napadlo by vás postaviť sa na okraj krátera sopky, ktorá pred 9 rokmi vybuchla a ochromila leteckú dopravu v celej Európe. Mňa teda vôbec. A predsa som tam stála, akosi náhodou, úplne omylom. Vďaka dobrým ľudom z maličkej farmy na Islande, kde som pracovala ako dobrovoľník. Najskôr hodinu a pol jazda jeepom pod vrchol sopky, potom posledný úsek na snežnom skútri. A na vrchole taká hmla, že sa bojíte pohnúť, aby ste nezleteli do stovky metrov hlbokého krátera Islandskej sopky s krásnym menom – Eyjafjallajökull.

3. Lofoty, Nórsko

Bol to jeden z prvých zimných výletov za polárny kruh. Lofoty sú podľa mňa najkrajšia časť Nórska. Dlhé biele pláže, dedinky roztrúsené popri pobreží a nad nimi vysoké skalnaté štíty. Ak budete na Lofotoch, ubytujte sa v Rorbuer – červené rybárske domčeky na brehu mora. Budete sa cítiť ako pravý Nór. V zime vám na cestu posvieti polárna žiara, a keď budete mať šťastie, cestu trajektom vám skríži rodina kosatiek. Pozor na čajky, nevedia sa dočkať vášho obeda.

4. Pico do Arieiro, Madeira

Portugalský ostrov Madeira má snáď to najkrajšie miesto na pozorovanie východu a západu slnka na celom svete. Tretí najvyšší vrchol Pico do Arieiro s 1818 metrami. Keď vystúpate nad oblaky a čakáte na prvé lúče, zdá sa vám, že ešte stále spíte. A potom vám slnko zasvieti do očí a vystriedajú sa všetky odtiene rúžovej, oranžovej a žltej. Jednoducho to najlepšie miesto na raňajky.

5. Baita Segantini, Taliansko

Talianske Dolomity sú krásne, na tom sa zrejme všetci zhodneme. Jedno miesto ma očarilo tak trošku viac. Možno preto, že som tam bola s výbornou partiou, možno za to môže čarovný západ slnka, alebo preto, že toto miesto je naozaj výnimočné. Pravdepodobne všetko dokopy.

6. Neist Point, Škótsko

Keby som bola princezná a mala by som byť uväznená vo veži, nech je to prosím veža tohto majáka. Toto miesto má výnimočnú atmosféru. Vysoké útesy posiate ovečkami, vietor taký silný, že sa musíte krčiť k zemi, aby vás nesfúklo a výhľady na všetky strany vás pohltia. Človek nevie, kam sa pozrieť skôr a vedeli by ste tu presedieť celé hodiny.

7. Jökulsárlón a Diamond Beach, Island

Nezáleží koľkokrát som tu už bola, ani to, že viem čo ma čaká. Zátoka Jökulsárlón mi zakaždým vezme slová. Ocitnete sa zoči-voči prírode v tej najčistejšej podobe. Ľadové kryhy plávajú do mora tesne okolo vás. Tisíce rokov starý ľad praská a človek si zrazu pripadá maličký a bezvýznamný. Miesta ako toto sa rýchlo menia a ostáva nám len dúfať, že vydržia čo najdlhšie.

8. Mykines, Faerské ostrovy

Ostrov, kde nevládne človek, ale ovečky a asi 250 000 párov morských vtákov. Medzi nimi aj Alka Bielobradá, nazývaná papagáj severu. Sedeli sme so Zuzkou bez pohnutia na chodníčku na zemi a obyvatelia ostrova poletovali medzi nami a pripravovali hniezda pre svojich potomkov. Celý čas som premýšľala, ako je možné, že sa človeka neboja. Asi ho ešte nestihli spoznať.

9. Jazero Jasna, Slovinsko

Ak ma nejaké miesto naozaj prekvapilo, bolo to presne tu. Slovinsko máme čoby kameňom dohodil a tieto miesta si zaslúžia omnoho viac pozornosti. Julské Alpy mi tak veľmi pripomínali kanadské Rockies. Táto malá krajina ukrýva veľké prekvapenia.

10. Sommarøy, Nórsko

Zima a Nórsko ide dokopy ako horúca čokoláda s marshmallows. Jedno bez druhého je super, ale spolu sú neodolateľné. Zašitá rybárska dedinka na konci pobrežia doslova zamrzla v čase. Mäkké zimné slnko sa iba nachvíľu ukáže nad horami a zahreje vás na tvári pri teplote hlboko pod nulou. A vy sa kocháte zimnou rozprávkou okolo vás.

11. Levi, Fínsko

Ďalšie ľadové kráľovstvo tentokrát ďaleko na Laplande, ktorý je vraj domovom Santa Clausa. Stretnete tu psí aj sobí záprah, zasnežené a zamrznuté stromčeky vyzerajú ako umelé. Teploty okolo -30 vám dajú pocítiť, čo je pravá zima. A že na Laplande je naozaj dokonalá.

12. Lund, Švédsko

Ak píšem o miestach, na ktoré nezabudnem, musím spomenúť Lund. Toto mestečko na juhu Švédska sa vám bude zdať obyčajné. A pre mňa predsa výnimočné. Strávila som tu osem mesiacov ako študent, priučila som sa životu v Škandinávii a prepadla severu už navždy. Zároveň mi táto skúsenosť otvorila oči a pochopila som, aké máme šťastie, že žijeme v krajine akou je Slovensko. Viem, ani zďaleka to nie je dokonalé, ale to nikde, môžete mi veriť.

Madeira: ostrov dobrodružstiev a večnej jari

Pamätáte si film Jurský Park? Husté, vlhké lesy plné papradí a kvetov rôznych farieb, sem-tam vysoký, úzky vodopád a vzduch taký čistý, že sa vám zatočí hlava. Presne tak vyzerá ostrov Madeira. S tým rozdielom, že jediný plaz, ktorého stretnete počas prechádzok, bude jašterička.

Madeira je tiež známa ako ostrov večnej jari. Preto, ak túžite uniknúť od jesenných sychravých dní alebo zimných teplôt, pokojne si vyberte Madeiru. Príjemné podnebie a konštantné teploty po celý rok robia z tohto ostrova botanickú záhradu Európy.

Na Madeire som strávila predposledný septembrový týždeň, ktorý mi nahradil moju neuskutočnenú letnú dovolenku. Všetky spomienky mám dodnes v čerstvej pamäti, preto sa pohodlne usaďte a nechajte sa previesť týmto krásnym ostrovom spolu so mnou ešte raz. Verím, že v nasledujúcich tipoch a poznatkoch nájdete inšpiráciu na (možno) váš ďalší výlet. 

Ako a kedy je ten správny čas

Madeira je ostrov vzdialený približne 1000 km od portugalského pobrežia. Existuje niekoľko priamych leteckých spojení z Európy, alebo s prestupom v Lisabone či Porte. Zvolili sme drahšiu, no rýchlejšiu a pohodlnejšiu alternatívu priamym letom z Viedne. Let trvá niečo málo cez 4 hodiny, po ktorých pristávate na najnáročnejšom letisku sveta (nie najnebezpečnejšom, ako nám prízvukovali domáci obyvatelia). Letisková dráha stojí nad morom na pilieroch, aby bola dostatočne dlhá. V nepriaznivom počasí je pristávanie vysoko adrenalínový zážitok. Ak sa bojíte lietať, odporúčam pozerať si videá z pristávania na youtube až po návrate z dovolenky.

Čo sa ročného obdobia týka, nemusíte sa obmedzovať. Podnebie na Madeire je teplé, vlhkosť vzduchu vysoká a zima vám nebude ani v januári. Nečakajte však tropický ostrov. Madeira je zelená oáza vhodná predovšetkým na dobrodružstvá a turistiku. Vylihovanie na pláži si tu veľmi neužijete. Z rozprávania sme usúdili, že najkrajšia musí byť na Madeire jar. Vyhnúť sa treba letným mesiacom kvôli davom turistov a v zime je pravdepodobnejší dážď a silný vietor. 

Kde sa ubytovať

My sme zvolili za našu základňu hlavné mesto Funchal. Auto sme si tentokrát nepožičiavali a na spoznávanie ostrova sme využívali rôzne turistické agentúry, ktorých je tu nespočetne veľa. Ak budete hľadať ubytovanie v meste, určite odporúčam Quinta Mar&Sol. Prekrásny lokálny guesthouse a Anna a Sonia sú snáď tie najlepšie hostiteľky, aké som zažila. 

Ak plánujete cestovať autom, odporúčam vystriedať dve-tri lokality pozdĺž pobrežia, aby ste sa nemuseli po dlhom dni vracať do hlavného mesta. Ostrov je maličký, no hornatý. Cesty sú úzke, strmé, popretkávané tunelmi a mostami. Prejsť 20 kilometrov môže pri zlom počasí a hmle trvať 30 minút. Vždy si nechajte časovú rezervu, najmä v horách a na severe a západe ostrova.

Cestovanie si určite užijete

Či už pôjdete na vlastnú päsť, alebo využite ponúkané tours, Madeiru si zaručene užijete. Už len cesty sú zážitok sami o sebe, a keď k tomu pridáte hornatú zelenú scenériu, pocit dobrodružstva je zaručený. Rozhodli sme sa cestovať s lokálnymi agentúrami. Výhoda je, že vám ukážu miesta, kam sa bežným autom nedostanete. Veľmi populárne sú 4×4 jeep tours. Často sme sa trmácali po takých cestách-necestách, až som zadržiavala dych a ďakovala bohu, že nemusím šoférovať. Madeira je ako stvorená na offroad a zároveň tak podporíte lokálny turizmus. Vždy sme sa pýtali, či je cestovka lokálna a tieto môžem odporučiť:

Za týždeň sme absolvovali šesť poldenných a celodenných výletov a videli sme takmer celý ostrov. Cena sa pohybuje od 20 do 50 eur, čo sa naozaj oplatí.

Čo na Madeire určite nevynechať

Východ a západ slnka na Pico do Arieiro

Pico do Arieiro je s 1818 metrami tretí najvyšší vrch na Madeire. Na vrchole sa nachádza radarová stanica a na parkovisko sa dostanete pohodlne autom. Počas dňa sú tu stovky turistov, no skoro ráno a večer si toto miesto určite vychutnáte viac. Východ slnka nad oblakmi bol ten najkrajší, aký som kedy videla.

Lava pools

Prírodné lávové kúpele v Porto Moniz sú skvelá zástavka počas dňa na severe ostrova. V meste sa nachádza aj Madeira Aquarium. Veľmi sa nám páčili aj menšie prírodné kúpele asi 45 minút peši z centra Fuchalu, Doca do Cavacas. Toto miesto je taký “hidden gem” a mali sme ho takmer celé pre seba.

Útesy Ponta de São Lourenço

Nájdete ich na najvýchodnejšom bode ostrova a pravdepodobne to bude prvé, čo z Madeiri uvidíte z lietadla. Toto miesto sa odlišuje od zvyšku ostrova. Nie sú tu žiadne stromy a suchá pôda je sfarbená do oranžova. Útesy sú prírodná rezervácia, žijú tu rôzne druhy vtákov a populárne sú aj kvôli možnostiam na turistiku.

Turistika popri levadách

Levady sú vodné kanály, ktoré nájdete na celom ostrove. Zachytávajú vodu z vegetácie a stekajúcu z kopcov. Tá sa používa na zavlažovanie polí a poľnohospodárstvo, ktoré je na Madeire veľmi náročné. Popri levadách vedú chodníčky, preto sú ideálne na výlety a turistiku. Po prechádzke zamatovo zeleným lesom vás niektoré privedú až ku skrytým vodopádom. Vždy sa držte levady, nezachádzajte hlboko do lesov, a keď sa míňate s oprotiidúcimi, uhýbajte sa vždy na stranu levady. 

Absolvovali sme 6 hodinovú túru popri levade a stali sme sa svedkom pádu z útesu, kedy sa starší pán postavil na opačnú stranu chodníčka a spadol z okraja. Po strašnom pohľade sme uvideli ako ho zachytili ostnaté kríky pod previsom a okoloidúci českí turisti ho vytiahli. Skončilo sa to našťastie iba zakrvavenými rukami a tvárou. Píšem to preto, aby sme si všetci uvedomili, ako zle sa môže skončiť nerešpektovanie bezpečnostných pokynov. Či už na Madeire, v Tatrách alebo hocikde inde na svete.

V každom prípade, ak budete na Madeire, túra popri levade je povinná. Toto sú tie najznámejšie a najkrajšie:

 1. Rabaçal 25 Fountains Levada
 2. Caldeirão Verde 
 3. Levada do Rei 
 4. Levada do Alecrim
 5. Cedros Levada
 6. Balcoes de Ribeiro Frio
 7. Levada dos Tornos

Tradičné domčeky v Santane

Jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcii na ostrove. Je ňou maličká dedinka Santana na severe ostrova, kde nájdete tradičné madeirské domy. Stačí krátka zastávka na obzretie a fotku. Santana je pomerne tichá dedinka, kde nájdete iba zopár reštaurácií, kde sa autobusy s turistami zastavujú na obed.

Ďalšie aktivity a čo sa oplatí na Madeire zažiť

 • Sklenená výhliadka Cabo Girão 
 • Lanovka do botanickej záhrady vo Funchale
 • Monte Palace Tropical Garden
 • Jazda na tradičných prútených saniach – babosas
 • Túra na najvyšší vrch Pico Ruivo
 • Madeira Whale Museum
 • Návšteva rumovej továrne – North Mills Distillery
 • Trhy vo Funchale – Mercado dos Lavradores
 • Pozorovanie veľrýb a plávanie s delfínmi
 • Potápanie a šnorchlovanie
 • Ochutnávka vína
 • Múzeum Christiana Ronalda
 • Jeep safari
 • Plavba katamaranom
 • Surfovanie
 • Paragliding
 • Canyoning
 • Horské bicykle
 • Návšteva ostrovov Desertas
 • Dedinka Camara de Lobos, kde maľoval Winston Churchill

Madeira je krásny ostrov, akoby odtrhnutý od zvyšku Európy. Je plná nádherných zákutí, lesov, kvetov, útesov rôznych tvarov, lávových kúpalísk, horských plošín, vyhliadok a vysokých hôr. A ešte jedna vec je na Madeire výnimočná. Ak si trúfate, ochutnajte pri svojej návšteve tradičný nápoj poncha. Má mnoho podôb, ale iba jednu správnu tradičnú receptúru.

Obsahuje citrónovou kôru, med, ovocnou šťavu, cukor a hlavně Aguardente da Cana! Je to nápoj na princípe rumu, ktorý sa vyrába destilovaním fermentovanej šťavy z cukrovej trstiny. Môže obsahovať až 60% alkoholu. Preto je poncha ľahko nebezpečná. Cítiť v nej alkohol, ale je sladučká a budete mať pocit, že pijete limonádu. Veľmi jednoducho vás však zrazí k zemi 🙂 V suvenírových obchodoch predávajú už hotovú s rôznymi príchuťami. Treba ju však ochutnať v lokálnom bare a čerstvo pripravenú. Saúde!

Užitočné stránky a linky