Tipy pre krásne cestovateľské fotografie

Konečne je tu nový rok! Ten predchádzajúci veru cestovaniu veľmi neprial. Aj napriek tomu sme v marci na poslednú chvíľu stihli mrazivý výlet na Svalbard. Kto by to vtedy povedal, že to bude na veľmi dlhú dobu náš jediný výlet do zahraničia. Potom to boli už len výlety po Slovensku, niekedy už len v rámci okresu. Ale teším sa, lebo to znamenalo, že konečne preskúmame viac aj z našej krásnej krajiny. Človek akosi popri všetkých tých lacných letenkách a lákavých destináciách zabudne, čo má priamo doma, takmer za domom.

Jeden predĺžený júnový víkend sme strávili v krásnej chalúpke v osade Kysuca na Horehroní. Určite odporúčam všetkým, ktorí chcú uniknúť z mesta a oddýchnuť si pár dní bez signálu na samote uprostred krásnej prírody.

A odškrtla som si aj ďalší pomyselný bod na mojom cestovateľskom bucket liste. Prespali sme na vrchole Chopku v hoteli Rotunda. Vždy, keď sme v Jasnej v zime lyžovali, predstavovala som si, aké by to bolo skvelé ostať hore, keď už všetci odídu a vy máte hory a výhľady len pre seba. A teda zážitok je to úžasný. Našťastie krásne vyšlo počasie, vychutnali sme si západ aj východ slnka nad Nízkymi Tatrami a prišli sa na nás pozrieť aj dva zvedavé kamzíky.

Tak čo, aký bude 2021? Pevne dúfam, že sa situácia konečne zlepší a budeme mať možnosť nachvíľku opäť vycestovať. Vydýchnuť si pri zvuku morských vĺn, nechať zopár otlačkov nôh v čiernom sopečnom piesku alebo načerpať energiu nad oblakmi vysoko v horách. A že svet bude opäť tak trochu ako predtým.

Medzitým, kým budeme čakať, som pozbierala zopár tipov ako zlepšiť svoje cestovateľské zábery. Veľakrát sa ma pýtajú, akým fotoaparátom fotím, alebo aký používam objektív. Samozrejme aj to hrá dôležitú úlohu, ale väčšina mojich fotiek vznikla s malou entry-level bezzrkadlovkou za 300 eur. Pred dvomi rokmi som prešla na strednú triedu fotoaparátu s m4/3 snímačom. Takže žiadny profesionálny prístroj za tisíce eur.

Fotím rada a fotoaparát na cestách mám neustále pri sebe. Musí byť malý a ľahký, aby sa zmestil do batohu a vládala som ho vyniesť na kopec. Preto som ostala pri fotoaparáte s menším snímačom. Nebudem klamať, keď vidím full frame s dlhočizným teleobjektívom, tečú mi slinky. Som ale presvedčená, že to nie je to najdôležitejšie, čo človek potrebuje, keď chce pekné fotky z výletu. Oveľa podstatnejšie je, kto za tým hľadáčikom stojí a ako vie využiť svetlo a scénu okolo seba. Poznám ľudí, ktorí s mobilom dokážu čarovať a nerozoznáte, čím bola fotka odfotená.

Svetlo, svetlo, svetlo

Každý fotograf vám povie, že najdôležitejšie je svetlo, pri ktorom fotíte. Preto tie najkrajšie fotky vzniknú zaručene počas zlatej hodinky. Zlatej hodinke sa hovorí čas zhruba hodinu pred západom a hodinu po východe slnka. Slnečné svetlo je krásne mäkké, s oranžovými a ružovými odtieňmi. Nie je nič krajšie ako fotiť hory alebo krajinu pri západe slnka. Aj portréty ľudí a zvierat budú pri tomto svetle vyzerať nádherne žiarivo.

V posledných rokoch som objavila tiež čaro modrej hodinky. Je to čas pred a po zlatej hodinke, teda hodinu pred východom a hodinu po západe slnka. Slnko zatiaľ nevyšlo nad horizont, nie je ešte denné svetlo, ale ani úplná tma. Je to ideálny čas napríklad na fotenie mesiaca. Obloha bude krásne tmavomodrá, no na fotografovanie budete potrebovať statív, kvôli nedostatku svetla.

Problém býva, že na túry do hôr sa chodí väčšinou cez deň, keď je slnko vysoko a príliš silné. Fotografie sú prepálené a väčšinou ich nezachráni ani postproces. Toľkokrát som bola sklamaná, keď som sa ocitla na úžasnom mieste, ale svetelné podmienky neboli ideálne, až ma túžba po dokonalej fotke naučila vstávať na východ slnka. Občas. Dobre, tak skôr ten západ slnka. Patrím medzi tých lenivých, čo sa ráno nedokážu vykopať z teplej postele, ale naozaj to niekedy stojí zato vyskúšať.

Rada sa na obľúbené miesta vraciam. Zbožňujem cestovať po tých istých miestach s odstupom niekoľkých mesiacov alebo rokov. Uvidíte ako sa krajina v priebehu času mení, alebo naopak nemení. Zároveň už poznáte okolie a výhľady, a máte príležitosť zachytiť atmosféru inak, pod iným uhlom, trošku z iného pohľadu. To isté miesto odfotíte v zime pod snehom, a neskôr sa vrátite a užijete si príjemný letný večer. Vaše fotografické zručnosti sa časom zlepšujú, a tak budete mať príležitosť vyfotiť vysnívanú fotku na vašom obľúbenom mieste.

Kompozícia priťahuje pohľady

Keď sa zamyslíte nad tým, aké fotografie sa vám páčia najviac, viac-menej sa výber zúži na:

  • minimalistické, často len s jedným objektom
  • fotografie s množstvom detailov

Bez ohľadu na to, čo je na fotografii, dobrú fotku rozpoznáte tak, že udrží vašu pozornosť a vy z nej neviete spustiť oči. Či už kvôli farbám, atmosfére, ale najmä dobrej kompozícii. Skúste na vašich záberoch oddeliť pozadie od objektu v popredí. Vyberte si napríklad kvietok, zaujímavú skalu v piesku, steblo trávy alebo človeka či zviera. Ak zakomponujete objekt do už aj tak zaujímavého pozadia, fotografia dostane ten správny nádych.

Ďalšia obľúbená technika kompozície je použitie vodiacich čiar. Pokúste sa nájsť niečo, čo poslúži ako vodiaca linka. Môže to byť čokoľvek: cesta, potôčik, plot, zábradlie alebo tvary, ktoré vytvorila príroda… a tá pritiahne divákov pohľad k hlavnému objektu, alebo do stredu fotografie. Vodiace čiary navyše dodajú vašej fotografií hĺbku. A ešte je tu staré dobré pravidlo tretín, ktoré je osvedčená technika pri komponovaní záberov.

Je dobré tieto pravidlá poznať a mať ich na pamäti, ale z vlastnej skúsenosti viem, že keď stojím na krásnom mieste a užívam si nádherné pohľady, zákony kompozície sú to posledné načo myslím. Niekedy je proste fotografia viac o pocite a akejsi intuícii ako o striktnom dodržiavaní pravidiel. Nenechajte sa preto všetkými poučkami prevalcovať a vyskúšajte experimentovať s tým, čo sa páči vám.

Krása je v maličkostiach

Všade okolo nás sa nachádza množstvo detailov, ktoré si v pokluse životom ani nevšimneme. Zastavte sa a obzrite. Jesenné lístie, kvapky rosy v tráve, snehové vločky, chrobáčiky, obilie na poliach, spenené vlny na brehu jazera, mušle v piesku… Kto rád hľadá nenápadné detaily, obľúbi si makro objektív, ktorý mu ukáže nový pohľad na svet.

Pribaľte si teleobjektív aj statív

Prvé dva roky som fotila skoro stále iba širokouhlým objektívom. Myslela som si, že takto dostanem na fotografiu všetko, snažila som sa zachytiť čo najviac naraz. Menej je niekedy viac a vo fotografií sa mi to osvedčilo na sto percent. Teleobjektív je úžasný, určite si nejaký zadovážte čím skôr. Zaostrite na vrchol hory, na časti budov, na ľudí na úpätí kopca alebo skúste fotiť mesiac v splne. S teleobjektívom sa opäť zaľúbite do fotenia. Nádherne zhustí pozadie a obyčajné miesta premení na veľkolepú scénu.

A to isté platí pre statív. Ten vám otvorí nové možnosti, napríklad fotiť hviezdy, mliečnu dráhu, polárnu žiaru, použiť filtre a fotiť tečúcu vodu s dlhým časom. Oplatí sa prihodiť ho do ruksaku a z času na čas zaexperimentovať s niečím, čo ste predtým ešte neskúšali.

Postproces je druhá šanca

Odfotiť dobrú fotku je jedna vec, dodať jej život v postprocese druhá. Úpravu fotografií mám možno ešte o kúsoček radšej ako samotné fotenie. Pri editovaní fotiek sa vrátite na to miesto, do toho momentu a spomínate si, čo ste vtedy videli cez hľadáčik fotoaparátu. Fotku sa snažím upraviť podľa subjektívneho pocitu a spomienky. Fotografie vo formáte RAW upravujem v Lightroome. Dostanete šancu opraviť chybičky v expozícii, alebo vyvážení bielej. Stále však platí, čím technicky lepšie fotografiu vyfotíte, tým menej úprav bude následne potrebovať.

Všetkým nám želám, aby tento rok vzniklo viac nádherných cestovateľských záberov. Mnoho z nich máme na dosah v našej krásnej krajine, a za tými ostatnými dúfam budeme môcť vyraziť už čoskoro.

Danka