12 výnimočných miest, ktoré som navštívila na cestách nie len na sever

Naozaj je už takmer koniec roka? Vianočná výzdoba žiari z výkladov a ja opäť nemôžem uveriť, kam sa ten 2019 tak rýchlo podel. Koľko vecí som stihla, koľko krásnych nových miest som navštívila. Aj tie, na ktoré som sa vrátila. Rozmýšľala som, ako tento rok cestovateľsky zhrniem a vtedy mi napadlo, že prečo iba tento rok. A potom vznikol zoznam. Zoznam miest, na ktoré som sa mala možnosť pozrieť. O niektorých som snívala roky, na iné som sa dostala čistou náhodou. So všetkými sa spájajú nezabudnuteľné zážitky a príbehy. Aj vy také máte, však? Miesta, ktoré budú v našich cestovateľských spomienkach už navždy.

1. Moraine Lake, Kanada

Sny sa plnia, aj keď to niekedy môže trošku dlhšie trvať. Od detstva som mala v izbe na stene plagát s azúrovo modrým jazerom a nápisom – Rocky Mountains, Canada. Rozmýšľala som vtedy, ako strašne ďaleko to musí byť, a aké by to bolo, vidieť toto miesto naživo. O štrnásť rokov neskôr som presne na tom istom mieste stála a nemohla uveriť vlastným očiam. Najmodrejšia modrá akú si len viete predstaviť. Toto miesto bude pre mňa už navždy symbolom splnených snov.

2. Eyjafjallajökull, Island

Napadlo by vás postaviť sa na okraj krátera sopky, ktorá pred 9 rokmi vybuchla a ochromila leteckú dopravu v celej Európe. Mňa teda vôbec. A predsa som tam stála, akosi náhodou, úplne omylom. Vďaka dobrým ľudom z maličkej farmy na Islande, kde som pracovala ako dobrovoľník. Najskôr hodinu a pol jazda jeepom pod vrchol sopky, potom posledný úsek na snežnom skútri. A na vrchole taká hmla, že sa bojíte pohnúť, aby ste nezleteli do stovky metrov hlbokého krátera Islandskej sopky s krásnym menom – Eyjafjallajökull.

3. Lofoty, Nórsko

Bol to jeden z prvých zimných výletov za polárny kruh. Lofoty sú podľa mňa najkrajšia časť Nórska. Dlhé biele pláže, dedinky roztrúsené popri pobreží a nad nimi vysoké skalnaté štíty. Ak budete na Lofotoch, ubytujte sa v Rorbuer – červené rybárske domčeky na brehu mora. Budete sa cítiť ako pravý Nór. V zime vám na cestu posvieti polárna žiara, a keď budete mať šťastie, cestu trajektom vám skríži rodina kosatiek. Pozor na čajky, nevedia sa dočkať vášho obeda.

4. Pico do Arieiro, Madeira

Portugalský ostrov Madeira má snáď to najkrajšie miesto na pozorovanie východu a západu slnka na celom svete. Tretí najvyšší vrchol Pico do Arieiro s 1818 metrami. Keď vystúpate nad oblaky a čakáte na prvé lúče, zdá sa vám, že ešte stále spíte. A potom vám slnko zasvieti do očí a vystriedajú sa všetky odtiene rúžovej, oranžovej a žltej. Jednoducho to najlepšie miesto na raňajky.

5. Baita Segantini, Taliansko

Talianske Dolomity sú krásne, na tom sa zrejme všetci zhodneme. Jedno miesto ma očarilo tak trošku viac. Možno preto, že som tam bola s výbornou partiou, možno za to môže čarovný západ slnka, alebo preto, že toto miesto je naozaj výnimočné. Pravdepodobne všetko dokopy.

6. Neist Point, Škótsko

Keby som bola princezná a mala by som byť uväznená vo veži, nech je to prosím veža tohto majáka. Toto miesto má výnimočnú atmosféru. Vysoké útesy posiate ovečkami, vietor taký silný, že sa musíte krčiť k zemi, aby vás nesfúklo a výhľady na všetky strany vás pohltia. Človek nevie, kam sa pozrieť skôr a vedeli by ste tu presedieť celé hodiny.

7. Jökulsárlón a Diamond Beach, Island

Nezáleží koľkokrát som tu už bola, ani to, že viem čo ma čaká. Zátoka Jökulsárlón mi zakaždým vezme slová. Ocitnete sa zoči-voči prírode v tej najčistejšej podobe. Ľadové kryhy plávajú do mora tesne okolo vás. Tisíce rokov starý ľad praská a človek si zrazu pripadá maličký a bezvýznamný. Miesta ako toto sa rýchlo menia a ostáva nám len dúfať, že vydržia čo najdlhšie.

8. Mykines, Faerské ostrovy

Ostrov, kde nevládne človek, ale ovečky a asi 250 000 párov morských vtákov. Medzi nimi aj Alka Bielobradá, nazývaná papagáj severu. Sedeli sme so Zuzkou bez pohnutia na chodníčku na zemi a obyvatelia ostrova poletovali medzi nami a pripravovali hniezda pre svojich potomkov. Celý čas som premýšľala, ako je možné, že sa človeka neboja. Asi ho ešte nestihli spoznať.

9. Jazero Jasna, Slovinsko

Ak ma nejaké miesto naozaj prekvapilo, bolo to presne tu. Slovinsko máme čoby kameňom dohodil a tieto miesta si zaslúžia omnoho viac pozornosti. Julské Alpy mi tak veľmi pripomínali kanadské Rockies. Táto malá krajina ukrýva veľké prekvapenia.

10. Sommarøy, Nórsko

Zima a Nórsko ide dokopy ako horúca čokoláda s marshmallows. Jedno bez druhého je super, ale spolu sú neodolateľné. Zašitá rybárska dedinka na konci pobrežia doslova zamrzla v čase. Mäkké zimné slnko sa iba nachvíľu ukáže nad horami a zahreje vás na tvári pri teplote hlboko pod nulou. A vy sa kocháte zimnou rozprávkou okolo vás.

11. Levi, Fínsko

Ďalšie ľadové kráľovstvo tentokrát ďaleko na Laplande, ktorý je vraj domovom Santa Clausa. Stretnete tu psí aj sobí záprah, zasnežené a zamrznuté stromčeky vyzerajú ako umelé. Teploty okolo -30 vám dajú pocítiť, čo je pravá zima. A že na Laplande je naozaj dokonalá.

12. Lund, Švédsko

Ak píšem o miestach, na ktoré nezabudnem, musím spomenúť Lund. Toto mestečko na juhu Švédska sa vám bude zdať obyčajné. A pre mňa predsa výnimočné. Strávila som tu osem mesiacov ako študent, priučila som sa životu v Škandinávii a prepadla severu už navždy. Zároveň mi táto skúsenosť otvorila oči a pochopila som, aké máme šťastie, že žijeme v krajine akou je Slovensko. Viem, ani zďaleka to nie je dokonalé, ale to nikde, môžete mi veriť.