Madeira: ostrov dobrodružstiev a večnej jari

Pamätáte si film Jurský Park? Husté, vlhké lesy plné papradí a kvetov rôznych farieb, sem-tam vysoký, úzky vodopád a vzduch taký čistý, že sa vám zatočí hlava. Presne tak vyzerá ostrov Madeira. S tým rozdielom, že jediný plaz, ktorého stretnete počas prechádzok, bude jašterička.

Madeira je tiež známa ako ostrov večnej jari. Preto, ak túžite uniknúť od jesenných sychravých dní alebo zimných teplôt, pokojne si vyberte Madeiru. Príjemné podnebie a konštantné teploty po celý rok robia z tohto ostrova botanickú záhradu Európy.

Na Madeire som strávila predposledný septembrový týždeň, ktorý mi nahradil moju neuskutočnenú letnú dovolenku. Všetky spomienky mám dodnes v čerstvej pamäti, preto sa pohodlne usaďte a nechajte sa previesť týmto krásnym ostrovom spolu so mnou ešte raz. Verím, že v nasledujúcich tipoch a poznatkoch nájdete inšpiráciu na (možno) váš ďalší výlet. 

Ako a kedy je ten správny čas

Madeira je ostrov vzdialený približne 1000 km od portugalského pobrežia. Existuje niekoľko priamych leteckých spojení z Európy, alebo s prestupom v Lisabone či Porte. Zvolili sme drahšiu, no rýchlejšiu a pohodlnejšiu alternatívu priamym letom z Viedne. Let trvá niečo málo cez 4 hodiny, po ktorých pristávate na najnáročnejšom letisku sveta (nie najnebezpečnejšom, ako nám prízvukovali domáci obyvatelia). Letisková dráha stojí nad morom na pilieroch, aby bola dostatočne dlhá. V nepriaznivom počasí je pristávanie vysoko adrenalínový zážitok. Ak sa bojíte lietať, odporúčam pozerať si videá z pristávania na youtube až po návrate z dovolenky.

Čo sa ročného obdobia týka, nemusíte sa obmedzovať. Podnebie na Madeire je teplé, vlhkosť vzduchu vysoká a zima vám nebude ani v januári. Nečakajte však tropický ostrov. Madeira je zelená oáza vhodná predovšetkým na dobrodružstvá a turistiku. Vylihovanie na pláži si tu veľmi neužijete. Z rozprávania sme usúdili, že najkrajšia musí byť na Madeire jar. Vyhnúť sa treba letným mesiacom kvôli davom turistov a v zime je pravdepodobnejší dážď a silný vietor. 

Kde sa ubytovať

My sme zvolili za našu základňu hlavné mesto Funchal. Auto sme si tentokrát nepožičiavali a na spoznávanie ostrova sme využívali rôzne turistické agentúry, ktorých je tu nespočetne veľa. Ak budete hľadať ubytovanie v meste, určite odporúčam Quinta Mar&Sol. Prekrásny lokálny guesthouse a Anna a Sonia sú snáď tie najlepšie hostiteľky, aké som zažila. 

Ak plánujete cestovať autom, odporúčam vystriedať dve-tri lokality pozdĺž pobrežia, aby ste sa nemuseli po dlhom dni vracať do hlavného mesta. Ostrov je maličký, no hornatý. Cesty sú úzke, strmé, popretkávané tunelmi a mostami. Prejsť 20 kilometrov môže pri zlom počasí a hmle trvať 30 minút. Vždy si nechajte časovú rezervu, najmä v horách a na severe a západe ostrova.

Cestovanie si určite užijete

Či už pôjdete na vlastnú päsť, alebo využite ponúkané tours, Madeiru si zaručene užijete. Už len cesty sú zážitok sami o sebe, a keď k tomu pridáte hornatú zelenú scenériu, pocit dobrodružstva je zaručený. Rozhodli sme sa cestovať s lokálnymi agentúrami. Výhoda je, že vám ukážu miesta, kam sa bežným autom nedostanete. Veľmi populárne sú 4×4 jeep tours. Často sme sa trmácali po takých cestách-necestách, až som zadržiavala dych a ďakovala bohu, že nemusím šoférovať. Madeira je ako stvorená na offroad a zároveň tak podporíte lokálny turizmus. Vždy sme sa pýtali, či je cestovka lokálna a tieto môžem odporučiť:

Za týždeň sme absolvovali šesť poldenných a celodenných výletov a videli sme takmer celý ostrov. Cena sa pohybuje od 20 do 50 eur, čo sa naozaj oplatí.

Čo na Madeire určite nevynechať

Východ a západ slnka na Pico do Arieiro

Pico do Arieiro je s 1818 metrami tretí najvyšší vrch na Madeire. Na vrchole sa nachádza radarová stanica a na parkovisko sa dostanete pohodlne autom. Počas dňa sú tu stovky turistov, no skoro ráno a večer si toto miesto určite vychutnáte viac. Východ slnka nad oblakmi bol ten najkrajší, aký som kedy videla.

Lava pools

Prírodné lávové kúpele v Porto Moniz sú skvelá zástavka počas dňa na severe ostrova. V meste sa nachádza aj Madeira Aquarium. Veľmi sa nám páčili aj menšie prírodné kúpele asi 45 minút peši z centra Fuchalu, Doca do Cavacas. Toto miesto je taký “hidden gem” a mali sme ho takmer celé pre seba.

Útesy Ponta de São Lourenço

Nájdete ich na najvýchodnejšom bode ostrova a pravdepodobne to bude prvé, čo z Madeiri uvidíte z lietadla. Toto miesto sa odlišuje od zvyšku ostrova. Nie sú tu žiadne stromy a suchá pôda je sfarbená do oranžova. Útesy sú prírodná rezervácia, žijú tu rôzne druhy vtákov a populárne sú aj kvôli možnostiam na turistiku.

Turistika popri levadách

Levady sú vodné kanály, ktoré nájdete na celom ostrove. Zachytávajú vodu z vegetácie a stekajúcu z kopcov. Tá sa používa na zavlažovanie polí a poľnohospodárstvo, ktoré je na Madeire veľmi náročné. Popri levadách vedú chodníčky, preto sú ideálne na výlety a turistiku. Po prechádzke zamatovo zeleným lesom vás niektoré privedú až ku skrytým vodopádom. Vždy sa držte levady, nezachádzajte hlboko do lesov, a keď sa míňate s oprotiidúcimi, uhýbajte sa vždy na stranu levady. 

Absolvovali sme 6 hodinovú túru popri levade a stali sme sa svedkom pádu z útesu, kedy sa starší pán postavil na opačnú stranu chodníčka a spadol z okraja. Po strašnom pohľade sme uvideli ako ho zachytili ostnaté kríky pod previsom a okoloidúci českí turisti ho vytiahli. Skončilo sa to našťastie iba zakrvavenými rukami a tvárou. Píšem to preto, aby sme si všetci uvedomili, ako zle sa môže skončiť nerešpektovanie bezpečnostných pokynov. Či už na Madeire, v Tatrách alebo hocikde inde na svete.

V každom prípade, ak budete na Madeire, túra popri levade je povinná. Toto sú tie najznámejšie a najkrajšie:

 1. Rabaçal 25 Fountains Levada
 2. Caldeirão Verde 
 3. Levada do Rei 
 4. Levada do Alecrim
 5. Cedros Levada
 6. Balcoes de Ribeiro Frio
 7. Levada dos Tornos

Tradičné domčeky v Santane

Jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcii na ostrove. Je ňou maličká dedinka Santana na severe ostrova, kde nájdete tradičné madeirské domy. Stačí krátka zastávka na obzretie a fotku. Santana je pomerne tichá dedinka, kde nájdete iba zopár reštaurácií, kde sa autobusy s turistami zastavujú na obed.

Ďalšie aktivity a čo sa oplatí na Madeire zažiť

 • Sklenená výhliadka Cabo Girão 
 • Lanovka do botanickej záhrady vo Funchale
 • Monte Palace Tropical Garden
 • Jazda na tradičných prútených saniach – babosas
 • Túra na najvyšší vrch Pico Ruivo
 • Madeira Whale Museum
 • Návšteva rumovej továrne – North Mills Distillery
 • Trhy vo Funchale – Mercado dos Lavradores
 • Pozorovanie veľrýb a plávanie s delfínmi
 • Potápanie a šnorchlovanie
 • Ochutnávka vína
 • Múzeum Christiana Ronalda
 • Jeep safari
 • Plavba katamaranom
 • Surfovanie
 • Paragliding
 • Canyoning
 • Horské bicykle
 • Návšteva ostrovov Desertas
 • Dedinka Camara de Lobos, kde maľoval Winston Churchill

Madeira je krásny ostrov, akoby odtrhnutý od zvyšku Európy. Je plná nádherných zákutí, lesov, kvetov, útesov rôznych tvarov, lávových kúpalísk, horských plošín, vyhliadok a vysokých hôr. A ešte jedna vec je na Madeire výnimočná. Ak si trúfate, ochutnajte pri svojej návšteve tradičný nápoj poncha. Má mnoho podôb, ale iba jednu správnu tradičnú receptúru.

Obsahuje citrónovou kôru, med, ovocnou šťavu, cukor a hlavně Aguardente da Cana! Je to nápoj na princípe rumu, ktorý sa vyrába destilovaním fermentovanej šťavy z cukrovej trstiny. Môže obsahovať až 60% alkoholu. Preto je poncha ľahko nebezpečná. Cítiť v nej alkohol, ale je sladučká a budete mať pocit, že pijete limonádu. Veľmi jednoducho vás však zrazí k zemi 🙂 V suvenírových obchodoch predávajú už hotovú s rôznymi príchuťami. Treba ju však ochutnať v lokálnom bare a čerstvo pripravenú. Saúde!

Užitočné stránky a linky