Tipy ako ekologickejšie cestovať úplne pre každého

Na dovolenky najčastejšie lietam a na výlety jazdím autom. Nie som vegetarián, ani nevlastním elektromobil. Napíšem to tak, ako to je hneď na začiatku. A áno, cestovanie je veľmi neekologické hobby. Každý let zanecháva obrovskú uhlíkovú stopu. Na jedného pasažiera pripadne počas spiatočného letu toľko oxidu uhličitého, koľko vyprodukuje bežná domácnosť za niekoľko mesiacov.

Uvedomujem si, že aj ja prispievam k znečisteniu planéty. Preto v poslednej dobe stále viac premýšľam, čo môžem urobiť, čo obmedziť a ako sa správať v bežnom živote aj na cestách, aby som žila ekologickejšie. Nie je v silách nikoho z nás zachrániť každé miesto na našej planéte. Ale každý z nás môže prispieť tou svojou troškou, urobiť hoci iba malé zmeny vo svojom živote a dopomôcť tak k ochrane životného prostredia okolo seba.

Sú to veľakrát maličkosti, ktoré je schopný zrealizovať každý. A začať môžete už dnes, či cestujete na služobnú cestu, letnú dovolenku s rodinou alebo na chatu s priateľmi.

Pred cestou

1.       Vyberte si spôsob dopravy

Presadnúť z auta do vlaku je dobrý začiatok. Napríklad ja cestujem do Tatier z Bratislavy najradšej vlakom. Aj po Európe sa dnes dá pohodlne cestovať vlakmi. Švédi hromadne presadajú z lietadiel do vlakov, odkedy sa v krajine šíri kampaň za ekologické cestovanie.

Plánujete dovolenku na výletnej lodi? Počuli ste už, že tieto lode spália viac paliva ako celé mestá? Podľa analytikov námorného znečistenia vypustí takáto loď viac síry ako niekoľko miliónov vozidiel, viac oxidu dusičnatého, ako všetká doprava prechádzajúca stredne veľkým mestom a viac pevných častíc ako všetky autobusy v Londýne.

2.       Čo najpriamejšie a economy

Lietanie je vo všeobecnosti najmenej ekologická forma dopravy. Sú však miesta a vzdialenosti, kedy človek nemá na výber. Aj letecké spoločnosti sa snažia, aby sa lietanie stalo menej škodlivým. Škandinávske spoločnosti ako Norwegian a Finnair začali využívať ekologickejšie palivo. Finnair ponúkajú možnosť vykompenzovať minuté emisie skleníkových plynov svojich letov podporou projektu na zníženie CO2 v ovzduší. Na ich stránke si viete pozrieť, koľko CO2 sa vypustí do ovzdušia počas vášho letu – kalkulátor na výpočet emisií skleníkových plynov. 

Zároveň platí, že na cestujúceho v business alebo first class triede pripadá viac škodlivého CO2, keďže zaberie v lietadle viac miesta. Myslím, že väčšina z nás s týmto problém nemá.

3.       Balím sa eko-nomicky/-logicky

Čím menej vecí, tým lepšie a tým ekologickejšie. Posledných niekoľko rokov cestujem na výlety po Európe len s príručnou batožinou. Podpalubnú si priplácam, iba keď idem na viac ako dva týždne. Mám vyskúšané, že 10-kilový ruksak úplne stačí aj na 9 dní na Island… v novembri.

Jedlo a vodu balím do obalov na viac použití. Môžete si so sebou pribaliť aj vlastný príbor, cestovnú šálku na kávu a látkové tašky alebo ruksačiky, ktoré ľahko zbalíte, keď ich nepotrebujete.

4.       Ubytovanie môže byť eko

Počuli ste už o Ecobnb? Táto stránka ponúka ekologické ubytovanie po svete a ďalšie vychytávky ako obnoviteľné zdroje energie v domoch, dostupnosť aj bez auta alebo využívanie dažďovej vody.

Presúvať sa každú noc na iné miesto znamená pre hostiteľa výmenu posteľného prádla, uterákov a upratovanie. Ak chcete bývať ekologickejšie, strávte na jednom mieste viac dní a vyhnite sa každodennej výmene uterákov napríklad v hoteloch. Ako bonus pri dlhšom pobyte budete mať čas lepšie nasať atmosféru a spoznať okolie.

5.       Odpoj domácnosť

Pred odchodom na dovolenku odpoj spotrebiče, ktoré nutne nemusia byť v prúde. Zároveň bude všetko od televízora, wifi routra, elektrickej trúby po lampy a práčku chránené pred skratom alebo úderom blesku.

Na mieste

6.       Stravuj sa lokálne

Na cestách by sme sa mali snažiť stravovať ako domáci. Je to najlacnejšie a najjednoduchšie. Doprajte si mieste jedlá a vyhýbajte sa dovážaným. Napríklad v Ázií úplne v kľude prežijete na lacnom miestom ovocí, aké u nás veľakrát ani nie je dostať.

Pite vodu z vodovodu tam, kde je to možné. Na Islande v týchto dňoch prebieha kampaň za ekologickejšie cestovanie a redukciu plastov. A keďže na Islande majú jednu z najlepších vôd na svete, vyzývajú návštevníkov, aby ju pili. Veď je ešte k tomu zadarmo. K výzve sa môžete pripojiť na InspiredbyIceland.

7.       Uprac aj po druhých

Keď navštívime nové miesto, mali by sme ho po sebe zanechať tak, ako sme ho našli. To už dnes neplatí doslova, lebo nie každý sa riadi týmto heslom. Odpadky sa množia všade, preto uprac po sebe, ale aj po druhých, ak je treba. Pre tých, ktorí chcú pomôcť viac, existujú možnosti pripojiť sa k iniciatíve za vyčistenie pláží alebo lesov.

8.       Rešpektuj prírodu

Dokola opakované a stále nie samozrejmé. Je zodpovednosť každého z nás, aby po sebe zanechal čo najmenšiu stopu v prírode. Ľudia prekračujúci zábradlia, pohybujúci sa mimo vyznačených trás a chodníkov a nebezpečne pózujúci na útesoch sú dnes súčasť takmer každého turistického miesta. Naučme svoje deti ako sa správať v lese, a že príroda je tu pre nás všetkých.

9.       Vyhýbaj sa aktivitám, pri ktorých trpia zvieratá

Tigrie farmy, jazda na slonovi, plávanie s delfínmi v bazénoch, kosatky v akváriách. O týchto veciach už bolo napísané mnoho a svet sa k týmto aktivitám pomaly otáča chrbtom. Ja sama som v roku 2011 navštívila Sea World. Dnes už viem, že podobné atrakcie nesmieme podporovať. Najnovšie sa internetom šíria hrozivé správy o tom, ako to vyzerá na Filipínach, kam cestujú davy turistov, aby si zaplávali so žralokom obrovským. Starostlivo si vyberajme, do čoho a do koho investujeme naše peniaze.

O ekologickejšom a udržateľnom cestovaní a spôsobe života sa stále iba učím. Plastové výrobky nahrádzam recyklovateľnými a každý deň nachádzam nové tipy, čo a ako zlepšiť. Ak som na niečo zabudla, alebo je niečo, o čom neviem (je toho samozrejme hromada), budem rada, ak mi dáte vedieť a podelíte sa o svoje skúsenosti 🙂