Cestovateľské predsavzatia na rok 2019

Rok 2018 prešiel akosi rýchlejšie ako tie ostatné. Alebo sa mi to aspoň zdalo. Asi ako sa mi to zdá každý rok. Bol to rok plný pracovných povinností, cestovateľských možností, nových aj obľúbených destinácií a jednej podanej výpovede z práce. Určite aj vy napočítate veci, ktoré sa vám v minulom roku podarilo uskutočniť a naopak tie, na ktoré sa zabudlo, nepodarili sa, alebo na nich neostal čas. Ale našťastie tu máme rok nový, celý ešte pred nami a myslím, že je ten správny čas porozmýšľať, ako ho využijeme.

Ak máte nesplnený sen, urobte všetko preto, aby sa v tomto roku naplnil. Či už je to rozhodnutie zdravšie žiť, viac cvičiť, tráviť viac času s rodinou a priateľmi, konečne dokončiť školu, zmeniť prácu alebo navštíviť vysnívanú destináciu. A čo sa toho cestovania týka, rozmýšľam, ako by tento rok mohol vyzerať. Ideálne by bolo, keby sa podarilo dosiahnuť všetko. No ak sa naplní aspoň zlomok z týchto novoročných cestovateľských predsavzatí, bude rok 2019 určite zaujímavý.

1. Cestovať ekologickejšie

Ekológia v cestovaní je téma číslo jeden v dnešnom rozcestovanom svete. Cestovanie totiž nie je veľmi ekologický koníček. Ale sú veci, ktoré vieme urobiť, aby sme našu planétu aspoň trošku odľahčili. Vymeniť lietadlo za vlak, autobus alebo dokonca bicykel, tam kde je to možné, baliť sa minimalisticky, cestovať pomalšie a dlhšie, zdieľať cestu s ostatnými, či vybrať si eco-hostel. Samozrejmosťou by už dnes malo byť vyhýbanie sa plastom, mať vlastnú fľašu na vodu, odniesť si po sebe odpadky a zanechať čo najmenšiu stopu v prírode.

2. Cestovať dobrodružnejšie

V skratke povedané, opustiť komfortnú zónu. Tie najkrajšie a najtrvácnejšie zážitky vznikajú práve v momentoch, do ktorých by sme sa dobrovoľne nenamočili. Nemusíte hneď šplhať na Mount Everest, niekedy stačí vymeniť posteľ za noc pod širákom, pridať sa k skupine cestovateľov, ktorých spoznám na internete alebo vyskúšať nový šport či aktivitu.

3. Cestovať chytrejšie

Míňať menej na veci, kde sa dá ušetriť a naopak nešetriť tam, kde by nás to mohlo neskôr mrzieť. Travelhackov je dnes plný internet, na doprave aj ubytovaní sa dajú ušetriť stovky eur. Na zážitkoch sa snažím nešetriť. V minulosti som napríklad ako študent mala skromnejší rozpočet a bolo mi ľúto ísť vo Švédsku na školský výlet na Lapland, alebo v Amerike za 50 dolárov na whale watching. Mrzelo ma to potom ešte dlho a dnes už viem, že na niektorých veciach sa šetriť neoplatí.

4. Viac cestovať sólo

Prekonať počiatočný strach a vydať sa na cestu sama, bolo jedno z rozhodnutí, ktoré nikdy neoľutujem. Človek sa najlepšie spozná, keď je odkázaný sám na seba. Zážitky sú intenzívnejšie, miesta zaujímavejšie a ľudia otvorenejší. A aké krásne je robiť si chvíľu len to, čo chcem ja.

5. Navštíviť novú destináciu

Keby sa nám každý rok v živote podarilo navštíviť jednu novú krajinu, precestovali by sme za život takmer polovicu sveta:)

6. Ochutnať nové jedlo

Tu veľmi zaostávam, a preto sa tento rok pokúsim, aby tých nových jedál bolo čím viac. A nie len v zahraničí, ale aj doma, v našej výbornej slovenskej kuchyni.

7. Cestovať pre radosť

Ak sa dnes niečo z cestovania vytráca, tak je to radosť. Cestujeme kvôli najkrajšej fotke, chceme sa pochváliť ostatným, chceme precestovať čím viac krajín za čo najkratší čas a odškrtnúť si ich zo zoznamu. Cestovanie by nám malo spôsobiť motýliky v žalúdku a vyčarovať úsmev na perách. Nestraťme radosť zo spoznávania nových miest a cestujme len tam, kam sa naozaj túžime pozrieť alebo vrátiť.

8. Nebáť sa, splniť si sen

Najčastejšie dôvody, prečo ľudia necestujú, aj keď po tom veľmi túžia, sú nedostatok času, dovolenky alebo peňazí. A hovorím z vlastnej skúsenosti. Vieme si nájsť stovky výhovoriek, za ktorými sa možno skrýva strach z neznáma alebo strach opustiť komfortnú zónu. Cestovať sa dnes už dá low-costovo alebo aj takmer zadarmo, napríklad ako dobrovoľník alebo house sitter. Existujú možnosti kariérneho voľna alebo takzvaný “sabbatical”. Najnovší iPhone alebo ďalšia kabelka počká, odložte si radšej na spoznávanie sveta okolo nás. V starobe nebudeme spomínať na tie drahé mobily, ale na miesta, ktoré sa nám podarilo navštíviť.

9. Baliť sa úspornejšie

Príručná batožina stačí aj na 10-dňový výlet. Mám to vyskúšané, dokonca v novembri na Island. Čím menej toho máte na chrbte, tým ľahšie, lacnejšie a úspornejšie sa vám pôjde. Veci typu “čo ak” na 99% potrebovať nebudete.

10. Vstávať na východ slnka

Ak si dnes chcete vychutnať turisticky obľúbené destinácie bez stoviek ľudí v pozadí, musíte si hold privstať. A robí to určite aj každý múdry fotograf. Ja tu mám obrovské nedostatky, vykopať sa z teplej postele je ťažšie ako vyšliapať na Rysy. Pre mňa tento rok jeden z top cieľov.

11. Oddýchnuť si od cestovania

Je úplne v poriadku dať si pauzu. Nie každý deň na ceste je dúha a jednorožce. Cestovanie vie byť únavné, náročné, plány sa môžu skomplikovať a vám sa chce plakať. Boli momenty, keď sa mi vôbec nechcelo v ceste pokračovať, ale teleportovať sa do svojej postele a mať svätý pokoj. Nie je nič hrozné na tom mať zlý deň. Po tých horších spravidla vždy prídu lepšie.

12. Menej sa pozerať cez hľadáčik

Všimli ste si ako sa dnes všetci pozeráme na svet okolo nás cez smartfóny a fotoaparáty? Čo tak nachvíľku dvihnúť zrak a iba sa pozerať. Okolo seba, iba tak, očami. Alebo nechať ten foťák v hoteli a vybehnúť na kopec a sledovať, čo uvidíme. Možno viac ako by sme videli cez obrazovku telefónu.

13. Spoznávať naše Slovensko

Čím viac cestujem do zahraničia, tým viac výčitiek mám, ako málo poznám našu krajinu. Toľko krásnych miest a zákutí som ešte nenavštívila. Dúfam, že tento rok sa mi to podarí napraviť.

Želám Vám, aby bol tento rok rokom vašich splnených prianí, a nie len tých cestovateľských.

Danka