Ako naplánovať výlet na sever za rozumný peniaz

Nórsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko, ale aj Island či Faerské ostrovy. Krajiny, pri ktorých vám určite ako prvé napadnú ceny a potom sa zahmlie pred očami. Trošku si ich pošúchajte a čítajte ďalej. Nemusíte byť dedič trónu, aby ste si mohli urobiť výlet do kráľovstiev na severe.

Je všeobecne známe, že škandinávske krajiny majú najvyššiu životnú úroveň na svete. Odráža sa to predovšetkým na cenách služieb, ktoré sú u nás aj niekoľkokrát nižšie. Napriek tomu sa dá do týchto krajín cestovať bez toho, aby ste zruinovali svoj rozpočet.

Doprava

Letenky na sever sú už dnes dostupnejšie. Pred desiatimi rokmi stála letenka na Island dva platy. Dnes sa pri troche plánovania viete s nízko-nákladovými spoločnosťami dostať tam aj späť za menej ako 100 eur. Hovorí sa, že najvýhodnejšie ceny leteniek sú zhruba 4-6 týždňov pred odletom. Ja nakupujem väčšinou vtedy, keď vyskočí dobrá akcia. Stránky ako letenkyzababku, kadetade alebo zaletis sledujem pravidelne, a keď sa objaví letenka do nejakej z destinácii, ktoré mám v hlave, neváham.

Ak hľadám konkrétnu letenku alebo mám pevný dátum, používam kiwi. Je vždy lepšie kúpiť si letenku priamo od prepravcu, keby nastali komplikácie, no s kiwi mám zatiaľ len pozitívnu skúsenosť.

Podobné stránky na vyhľadávanie lacných leteniek do sveta sú momondo, skyscanner alebo kayak.

Načasovanie

Pri týchto krajinách platí, že letné mesiacenajdrahšie, čo sa týka leteniek, ubytovania aj požičania auta. V Nórsku je ubytovanie na leto potrebné rezervovať už v zime. Napríklad na Lofotoch je ubytovania všeobecne málo a míňa sa veľmi rýchlo. Ak sa pozabudnete, jedna noc pre dvoch môže bez problémov stáť 200 eur. V zime je to podstatne jednoduchšie a dá sa ešte vyberať aj pár dní pred odletom.

To isté platí pre Island, kde ceny ubytovania a áut po 31.8. klesajú niekedy aj o polovicu. Práve preto som na Islande nikdy nebola v lete. Ale môžem odporučiť september aj október. Počasie je ešte stále v norme, turistov ubudne a celková cena výletu sa pohne smerom nadol. Zosumarizovane: jar a jeseň sú na návštevu Škandinávie ako stvorené.

Road-tripping

Úplne najlacnejší spôsob dopravy je samozrejme stopom. Presne škandinávske krajiny sú tie, kde sa nemusíte báť vyskúšať stopovať. Sama som to nikdy neskúšala, ale stopára sme v Nórsku aj v Škótsku zviezli. V mestách ako Kodaň, Oslo a Štokholm si zas musíte požičať bicykel – bike sharing. Hneď zapadnete medzi domácich a prehliadku mesta si užijete bez otlakov na nohách.

Požičanie auta je hneď druhá vec, čo po kúpe letenky riešim. Čím viac vás bude, tým je to samozrejme lacnejšie. S vlastným autom máte voľnosť a nie ste na nič a nikoho viazaní. Tu platí, že auto si treba prevziať už na letisku. Viete tým ušetriť kopu času a peňazí. V Reykjavíku stojí jednosmerný autobus z letiska do mesta 20 eur na osobu. Ak ste štyria, hneď máte 80 eur k dobru. Zopárkrát som využila ponuku cez rentalcars, inokedy priamo cez veľké spoločnosti ako Hertz alebo Europcar.

Na Islande sa oplatí poobzerať po menších lokálnych požičovniach, ponuku nájdete tu: guidetoiceland.is/iceland-car-rentals . Výbornú skúsenosť sme mali vo Fínsku so spoločnosťou Sixt. Rezervovali sme to najmenšie a najlacnejšie, čo bolo v ponuke. Keď sme prileteli na maličké letisko do Rovaniemi, chlapík nám oznámil, že malé autá sa minuli. S úsmevom nám ponúkol upgrade na deväťdesiattisícové SUV zadarmo. V Nórsku sú dnes elektromobily a hybridy celkom bežné, a keď sme raz nečakane dostali v Stavangeri hybrid, slušne sme ušetrili za benzín.

Verejná doprava na severe dobre funguje, vyžaduje si to ale trošku viac plánovania a flexibility. V Nórsku, Švédsku aj Fínsku jazdia vlaky aj za polárny kruh. Z hlavných miest sa cez noc dostanete vysoko na sever. Otázne sú ceny. Vraj sa dajú vyčíhať dobré ponuky, mne nakoniec z toho vždy vyšla letenka lacnejšie. Na Islande sú len autobusy, ktoré jazdia redšie a sú pomerne drahé. Ponuku nájdete napríklad tu: www.re.is/iceland-on-your-own/. V Nórsku zas odporúčam vyskúšať lode, ktoré sú súčasťou verejnej dopravy. Môj sen (nie práve ten najlacnejší) je plavba pozdĺž nórskeho pobrežia s Hurtigruten.

Ubytovanie

Hotely, hostely, guesthousy, farmy alebo stan, možností je veľa. V lete je po celej Škandinávii aj na Islande pootváraných veľa kempov. Niektoré sú zadarmo, iné spoplatnené. Veľa turistov v lete cestuje karavanmi a môže sa stať, že v sezóne bude zohnať miesto v kempe na poslednú chvíľu problém. Na Islande sú populárne camper-vans, keď cestujete aj spíte v na to prispôsobenom aute, napríklad happycampers.

Moje obľúbené stránky na vyhľadávanie ubytovania sú Airbnb, Booking aj Hostels. Pre dobrodruhov Couchsurfing.

Strava

Jedlo je niečo, na čom sa dá naozaj ušetriť. Reštaurácie v Škandinávii veľmi do úvahy nepripadajú. Naopak navariť si je úplne normálne a robia to aj domáci. Ceny potravín v supermarkete sú v priemere o 20-30% vyššie, alkohol hneď dvakrát drahší. Na cestu si väčšinou pribalím pohotovostné sáčkové polievky alebo nudle, čaj, plastovú fľašu na vodu a zvyšok nakúpime na mieste. Na Islande sa najete a dáte kávu na každej pumpe (hot dog, lamburger, hranolky), vo Fínsku a Švédsku sme chodili na kebab a v Nórsku sme radšej varili cestoviny. A nakoniec, aspoň jeden deň skúste zavrieť oči a ochutnať aj nejakú tú lokálnu špecialitu. Cestovanie je predsa trošku aj gastro zážitok.

Na čom radšej nešetriť

Sú veci, na ktorých sa šetriť neoplatí. Môže vás to v konečnom výsledku vyjsť omnoho drahšie. Jedna z nich je poistenie požičaného auta. Samozrejme, že požičovne na poistení zarábajú, ale radšej zaplatiť 100 eur za poistku ako 1500 za škrabanec na dverách. Na Islande určite priplatiť za gravel protection, v Nórsku a Švédsku veľký pozor na pokuty za rýchlosť a parkovanie.

A tak ako poistíte auto, tak nezabudnite poistiť aj seba. Napríklad boľavý zub v Škandinávii = 200-300 eur. Ako sa vraví: ak si niekto nemôže dovoliť cestovné poistenie, nemôže si dovoliť cestovať.

Ak máte ďalšie užitočné tipy na lacné cestovanie po Škandinávii, na ktoré som zabudla, alebo o ktorých neviem, poteším sa, ak mi dáte vedieť.

Danka