Cestovať a pracovať v korporácii? Aj takto to ide

Začnem asi tým, že cestovanie naozaj nie je zadarmo. Keby bolo, už dávno som niekde na druhom konci sveta, v mojom prípade pravdepodobne na Aljaške alebo Antarktíde. Určite sa dá cestovať rozumne a každému to radím, plánovať vopred, sledovať a vychytať akcie na letenky a zľavy na ubytovanie. Keď sa dnes obzerám späť na svoje cesty, zo začiatku som naozaj míňala viac ako bolo treba. Ale človek sa učí, niekedy na chybách druhých, v tom horšom prípade na vlastných. Raz sme dali 300 eur za poistenie auta, len preto, že sme nemali kreditku. Hlavu som si trieskala ešte mesiac.

Mám veľmi rada články o lacnom cestovaní. V každom sa niečo dozviem, zoberiem si nejaké tipy a rady a inšpirujem sa od druhých. Ale myslím, že sú veľmi nebezpečné pre ľudí, ktorí cestujú málo alebo idú na svoju prvú cestu na základe nadpisov typu: “Dovolenka za pár drobných”. Ono totiž je rozdiel, či na tú cestu ide cestovateľ, ktorý má ako také know-how a vie si poradiť v každej situácii, ako keď sa vypraví neskúsený turista s vidinou, že veď to bude lacné ako písali na iternete. Áno, môže to všetko klapnúť a vydariť sa na výbornú bez neočakávaných výdavkov. Ale môže sa stať, že na Islande zaplatíte 112 eur za opravu defektu. Týmto nechcem nikoho odradiť, sama sa snažím cestovať koľko to len ide a najlacnejšie ako to ide, ale treba byť pripravený aj na to, že možno nepôjde všetko tak, ako bolo napísané na internete a mať nejaké tie papierové v zálohe.

Práve pre takéto situácie si nedovolím tvrdiť, že cestovanie je lacné, nie to ešte zadarmo. Každá cesta sa väčšinou začína kúpou letenky. Zadarmo sa mi podarilo letieť iba raz v živote a pravdepodobne už nikdy viac sa to nezopakuje. Bolo to toto leto na ceste do Calgary. Letenku som kupovala v 9 mesačnom predstihu a stála presne 500 eur, čo bol výborný deal. O deväť mesiacov sa ráno vo Viedni na letisku pokazilo lietadlo, nám prebookovali let a dostali sme sa do Kanady s 8 hodinovým meškaním. A 2 týždne po návrate nám letecká spoločnosť vrátila 600 eur ako odškodné za spôsobené komplikácie. Aj takéto veci sa stávajú, ale pravdepodobne už som si svoj prídel v tomto živote vyčerpala 🙂

Konečne sa dostávam k tomu, o čom som vlastne chcela pôvodne písať a to, že keď chce človek cestovať, musí si na to zarobiť. Aspoň obyčajný smrteľník ako ja. Koľkokrát som mala chuť zbaliť sa, kúpiť jednosmernú letenku a pápá Slovensko. Žiť ten úžasný život nomáda, ktorý chodí po všetkých tých dychberúcich miestach planéty a nič ho neťaží, žiadna robota, hypotéka, záväzky. Myslím, že presne po tomto túži 99 percent cestovateľov v mojom okolí. Obdivujem tých, ktorým sa to podarilo. Myslím, že je za tým veľa odvahy a odhodlania, ktoré mne možno chýbajú. Rokmi som potom prišla na to, že predsa nemusím predať všetko čo mám a opustiť všetkých doma nadobro len preto, že chcem cestovať. A nakoniec, aj ten nomád musí predsa z niečoho žiť.

Už 4 roky pracujem full-time v korporácii, akých je plná Bratislava. Mám skvelých kolegov, ktorí tiež radi cestujú, delíme sa spolu o 8 hodín nášho dňa a vo voľnom čase vyrážame na výlety a dovolenky. Radíme si navzájom a posúvame cestovateľské vychytávky. Aj keď má človek len 20+ dní dovolenky do roka, dá sa z toho vyťažiť maximum. Existujú možnosti career breaku, neplatené voľno alebo práca zo zahraničia, kedy viete skĺbiť cestovanie a robotu. Tým chcem povedať, že kto hľadá, cestu nájde. Ľudia sa ma pýtajú, ako je možné, že toľko cestujem. Tak presne takto. Väčšinu roka za počítačom v kancelárii a zbytok je vidno na fotkách. Nie je to veľa, nepovažujem sa za nejako extra skúseného cestovateľa, iba si pomaly plním sny o krajinách, kam som sa chcela vždy pozrieť. V mojom prípade je to aj túžba fotiť krásne miesta a oddýchnuť si od bežných pracovných dní.

Cestovať sa dá, aj keď pracujete od ôsmej do piatej, 5 dní v týždni. Vždy treba niekde začať. Nikto sa nestane profi cestovateľom za jednu noc. Je to všetko o prioritách. Môžem si kúpiť najnovší iPhone, alebo šetriť na cestu na Nový Zéland. Držím palce, aby vás tie vaše priority priviedli na miesta, o ktorých snívate.