Život vo Švédsku / Livet i Sverige

Marec

Sneh sa roztopil a z trávy začínajú vykúkať snežienky. Teploty sa pohybujú už okolo 5-6 stupňov, čo znamená, že pravý Švéd si ide zabehať v kraťasoch a tričku bez rukávov. Treba využiť každý jeden slnečný lúč a preto si dnes dáme obed na lavičke pred školou, veď čo na tom, že u nás na Slovensku pri takýchto teplotách gazdinky rozmrážajú mrazničku.

Apríl

Už je fakt teplo. 10 stupňov nad nulou núti človeka uvelebiť sa na deke v parku a popíjať pivko a kŕmiť kačičky. A teraz vážne. Jar na juhu Švédska je naozaj krásna. Len čo začne vykúkať slniečko, všetci sa pustia do roboty. Parky, záhradky a vlastne všetky trávnaté plochy v meste sú plné narcisov, tulipánov, krokusov a všemožných druhov jarných kvetov okolo ktorých pobehujú záhradníci a vzorne sa starajú o každý centimeter zeme. Švédi trávia všetok svoj voľný čas vonku, najlepšie v lese. Orientačný beh by sa dal považovať za národný šport. A ak nie je práve po ruke les, postačí akýkoľvek park, kde cez týždeň či víkend nájdete rodiny s deťmi, dospelých, dôchodcov aj študentov učiacich sa na slnku. Pod mojím oknom to často vyzerá ako hromadný piknik. Niektorí grilujú, iní sa učia alebo len počúvajú Aviciiho, vrieskajúceho cez otvorené okno najbližšej izby.

Čakáme v rade

Krásne, to treba vidieť. Švédi milujú rady a čakanie v nich ešte viac. Myslím, že čakajú v rade aj vo voľnom čase, len tak pre zábavu. V obchode, na pošte, v škole, na úradoch aj pred nástupom do autobusu. Ale nie je to také jednoduché. Čakanie v rade má svoje pravidlá. Medzi jednotlivými čakajúcimi musí byť odstup aspoň meter a pol a nie aby ste sa niekomu prihovorili. Mohol by vás považovať za nezdvorilého. V každom prípade to veľmi dobre funguje, každý presne vie, kedy naňho príde rad. Slováka však už len pri pohľade na nich svrbia chodidlá, ako by sa predbehol.

Pappasgrupp

Jeden Američan raz na internete zisťoval, prečo je vo Švédsku toľko „gay-nannies“. Bol to samozrejme vtip, chcel len poukázať na množstvo mužov s kočíkmi na uliciach. Sociálny systém totiž funguje tak, že istú dobu rodičovskej dovolenky si vyberá druhý partner a dostávajú potom finančné zvýhodnenie. Rodičovský príspevok je už aj tak vo výške 80% predošlého platu, takže je jasné prečo sa podľa istého výskumu majú mamičky a detičky najlepšie práve tu. V každom prípade nie je rarita stretnúť aj 2-3 chlapov s kočíkmi, organizujú si dokonca „tatkovské skupiny“, kde sa stretnú pri pive a menia plienky.

Fredagsmys

Fredagsmys doslova znamená “Piatkové pomaznanie“. Je to jedna z obľúbených tradícii, keď sa v piatok večer zíde pred telkou celá rodina, nakúpia sa sladkosti, čipsy, coca-cola a iné nezdravé pochutinky a všetci spolu pozerajú filmy, rozprávajú sa a vychutnávajú si rodinnú pohodu. Také oficiálne ničnerobenie. Obľúbené je hlavne medzi deťmi, lebo ako som sa dozvedela, švédske deti majú dovolené jesť sladkosti iba v piatok, resp. to čo nevládzu, môžu dojesť v sobotu. Iný deň v týždni sa sladkosti nekupujú a vraj to celkom dobre funguje. Prispel k tomu aj fakt, že keď sa v 16. storočí objavili vo Švédsku sladkosti, začali mať všetci problémy so zubami. Vtedajší švédsky kráľ Gustav Vasa bol veľký milovník cukru. Nikto nevie, koľko ho vlastne zjedol, ale bolo všeobecne známe, že má veľmi zlé zuby. Cukor a cukrové výrobky sa vtedy predávali v lekárňach, lebo ľudia si mysleli, že je pre telo prospešný. Až o niekoľko storočí neskôr začali zdravotníci a zubári biť na poplach a sladkosti sa odvtedy jedia len raz do týždňa.

Myslím, že niečo podobné robíme aj my na Slovensku, len pre to nemáme pomenovanie. Takže šťastné leňošenie želám!